Strona Główna Instrukcja biuletynu Statystyki Kontakt Redakcja biuletynu Historia zmian www.bip.gov.pl Urząd Miasta Płocka
 
Główne menu
Rada Miasta
 
epuap


Kliknij aby zobaczyć certyfikat Kliknij aby zobaczyć certyfikat Kliknij aby zobaczyć certyfikat Kliknij aby zobaczyć certyfikat


 

Michał Sosnowski      
     


14.07.2017r.


INTERPELACJA


dotyczy: aktywnych przejść dla pieszych w Płocku


W ostatnich miesiącach lokalna prasa informowała o kilku poważnych potrąceniach pieszych (np. 3 marca – ul. Jachowicza; 29 marca – ul. Gwardii Ludowej; 6 maja – ul. Kobylińskiego;  6 czerwca – ul. Bielska; 14 czerwca – ul. Miodowa). Wszystkie z nich miały niestety miejsce na przejściach dla pieszych, czyli tam, gdzie pieszy powinien być szczególnie chroniony.
W związku z powyższym zwracam się z prośbą o analizę możliwości zainstalowania na najbardziej zagrożonych wypadkami przejściach dla pieszych (można posłużyć się tu statystykami Policji) tzw. „Aktywnych przejść dla pieszych”.
Działanie tego typu systemu sygnalizacji jest proste: czujnik wykrywa zbliżającą się osobę do przejścia, po czym pulsować zaczynają żółte światła umieszczone na lampach ostrzegawczych przy znakach „uwaga przejście dla pieszych” oraz przy samym przejściu.
Cechą charakterystyczną tego systemu jest fakt, że kierujący pojazdem otrzymuje sygnał ostrzegawczy zarówno z poziomych elementów podjezdniowych LED, jak i przystosowanego do współpracy z nimi pulsatora przy znaku pionowym D-6.
Podstawowym celem instalacji takiego systemu jest ochrona pieszego w czasie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Na polskim rynku jest już kilka firm, które oferują samorządom różne odmiany tego systemu.
Rozwiązania tego typu zastosowano już m.in. w Gdańsku, Radomiu, Inowrocławiu i Ełku. „Aktywne przejścia dla pieszych” nie są drogie w porównaniu do standardowej sygnalizacji świetlnej, a z pewnością poprawiłyby bezpieczeństwo pieszych w naszym mieście.
Instalacja systemu tego typu doskonale wpisywałaby się w strategię Płocka jako miasta „Smart”.

 

Michał Sosnowski
drukuj
   getacro  Pobierz program do otwierania dokumentów w formacie PDF

 

   
 

tytuł: 
Michał Sosnowski / 2017-07-14 / 1799
data publikacji: 
piątek, 14 lipca 2017, godz. 14:32
ostatnia zmiana: 
piątek, 14 lipca 2017, godz. 14:32 -> historia zmian  (0)
nadzór nad treścią: 
osoba publikująca: 
Agnieszka Kopera
ilość wyświetleń: 
341

Stopka