Strona Główna Instrukcja biuletynu Statystyki Kontakt Redakcja biuletynu Historia zmian www.bip.gov.pl Urząd Miasta Płocka
 
Główne menu
Rada Miasta
 
epuap


Kliknij aby zobaczyć certyfikat Kliknij aby zobaczyć certyfikat


 

Płock, dn. 23.08.2016


Wioletta Kulpa
Radna Rady Miasta Płocka


InterpelacjaZaproszenie do podjęcia dyskusji i rozmów z dyrektorami placówek oświatowo-wychowawczych nt. występującego problemu wśród dzieci określanego, jako mutyzm wybiórczy

Z problemem mutyzmu wybiórczego spotkałam się w ostatnim czasie w związku z interwencją mieszkańców – rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli. Wielokrotnie twierdzi się, że dzieci przebywające w nowym otoczeniu, wśród nowych dzieci i wychowawców po pewnym czasie przyzwyczajają się, lub wyrastają z tego. Częste objawy mutyzmu wybiórczego, to nieśmiałość, lęk, izolacja, wycofanie, niechęć do zmiany, upór i zachowanie opozycyjno-buntownicze. Nikt nie określił do tej pory, jakie są konkretne przyczyny jego występowania, może mieć to podłoże genetyczne, efekt przeżytej traumy. Niestety wiele dzieci przeżywa w nowym środowisku mutyzm, który najczęściej objawia się brakiem chęci do rozmowy i wycofaniem w stosunku do swoich rówieśników, a mylony jest często z nieśmiałością. Często objawy występujące u tych dzieci, są lekceważone przez wychowawców. Dzieci powracając do domu są już komunikatywne, nie wzbudzają niepokoju wśród rodziców, ponieważ takie zachowanie w otoczeniu domowym, które znają i akceptują nie występuje.
Pomoc dzieciom z mutyzmem polega na ujawnieniu tego, co umieją i do czego są zdolne, a brak kontaktu werbalnego stanowi przeszkodę w realizowaniu ich potencjału.
Dlatego zwracam się z prośbą do Prezydenta Miasta Płocka o zorganizowanie spotkania z dyrektorami placówek oświatowo-wychowawczych, aby zwrócić uwagę na problem występującego mutyzmu wybiórczego wśród dzieci.
Doskonała byłaby w tym kierunku zorganizowana konferencja – warsztaty z udziałem specjalistów zajmujących się badaniem mutyzmu wśród dzieci, m.in. Panią Barbarą Ołdakowska-Żyłką terapeutką i założycielką Fundacji „Mówię”, działającej na rzecz dzieci dotkniętych tym zaburzeniem. Dodatkowo pragnę zwrócić uwagę, że część pedagogów, wychowawców w naszych placówkach zetknęła się z tym problemem m.in. pracownicy przedszkola w Imielnicy, co byłoby doskonałym materiałem wyjściowym do dyskusji, jako forma przedstawienia swoich doświadczeń.

/-/ Wioletta Kulpa
drukuj
   getacro  Pobierz program do otwierania dokumentów w formacie PDF

 

   
 

tytuł: 
Wioletta Maria Kulpa / 2016-08-24 / 1204
data publikacji: 
środa, 24 sierpnia 2016, godz. 13:42
ostatnia zmiana: 
środa, 24 sierpnia 2016, godz. 13:42 -> historia zmian  (0)
nadzór nad treścią: 
osoba publikująca: 
Agnieszka Kopera
ilość wyświetleń: 
55 217 613

Stopka