Strona Główna Instrukcja biuletynu Statystyki Kontakt Redakcja biuletynu Historia zmian www.bip.gov.pl Urząd Miasta Płocka
 
Główne menu
Rada Miasta
 
epuap


Kliknij aby zobaczyć certyfikat Kliknij aby zobaczyć certyfikat


 

Radna Rady  Miasta Płocka:                                                                 20.02.2019 r.
Daria Magdalena Domosławska   
                 

  
INTERPELACJA

 

Przedmiot, temat interpelacji :
Potrzeba kontynuacji „Regionalnego programu dotyczącego chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego” przez Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej z powodu powszechnego problemu jakim są wady postawy i otyłość oraz nadwaga u dzieci


Uzasadnienie interpelacji:
Podjęty przeze mnie temat potrzeby wprowadzenia programu profilaktyki wad postawy dla płockich dzieci, ciężka praca zespołu, który ten program opracował oraz w końcu mozolna praca Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UMP, profesjonalna praca zespołu fizjoterapeutów Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, lekarzy, nauczycieli oraz pracowników administracji spowodowała, że Płock zapisał się na mapie miast dbających o postawę ciała dzieci z Płocka. Płock w roku 2016/2017 zrealizował  „Pilotażowy program profilaktyki powstawania wad postawy dla dzieci z klas I szkół podstawowych” sfinansowany ze środków miasta Płocka. 
Zakończenie programu pilotażowego zbiegło się z Konferencją w Urzędzie Marszałkowskim, na którym reprezentując Płock z dumą prezentowałam  nasz pilotażowy program. Również na tej Konferencji przedstawiono możliwości pozyskania środków zewnętrznych na „Regionalny program zdrowotny dotyczący chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego”.
Ku wielkiej radości rodziców dwie placówki z Płocka: Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej oraz Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy otrzymały środki na realizację powyższego programu. Program odnosi się do dwóch problemów zdrowotnych: nadwagi i otyłości oraz wad postawy, występujących wśród dzieci i młodzieży. W ramach działań terapeutycznych dotyczących otyłości, dla każdego uczestnika programu przewidziano następujące interwencje: ćwiczenia fizyczne, porady dietetyczne, badanie lekarskie/fizjoterapeutyczne. Natomiast w ramach działań terapeutycznych obejmujących choroby kręgosłupa uczestnicy będą mogli skorzystać z zajęć w formie: gimnastyki korekcyjnej, zabiegów fizykalnych, masaży, kinezyterapii, terapii manualnych oraz badań lekarskich lub fizjoterapeutycznych. W programie biorą udział dzieci uczęszczające do klas I-VI szkół podstawowych województwa mazowieckiego. Podstawą zakwalifikowania się do programu było stwierdzenie u dziecka, podczas badania lekarskiego, nadwagi/otyłości lub chorób kręgosłupa.
Program cieszy się dużą popularnością, fizjoterapeuci i lekarze pracujący z dziećmi dokumentują „sukcesy”  terapeutyczne i profilaktyczne.
Wiem, że takie działania profilaktyczne są cenną inwestycją w zdrowie dzieci z Płocka i powiatu płockiego.  Co prawda jest zdecydowanie za wcześnie aby podsumowywać edycję programu, który Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej będzie realizował do 2020 roku, ale należy patrzeć w przyszłość i moim zdaniem zabiegać o kolejne środki umożliwiające prowadzenie programów profilaktycznych. Szczególnie w dziedzinach, w których Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia 100 % opieki i finansowania świadczeń a pacjenci czekają w kolejkach.                                                

W związku z licznymi pytaniami ze strony rodziców dzieci i chęcią kontynuacji programu w kolejnych latach oraz dużym problemem społecznym jakim są wady postawy oraz nadwaga i otyłość  proszę o informacje:
- czy Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej wystąpił ponownie do konkursu „Regionalny program zdrowotny dotyczący chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego”?
- na jakim etapie jest postępowanie konkursowe?
- kiedy poznamy wyniki postępowania konkursowego i płocczanie otrzymają  dobrą wiadomość, że nadal PZOZ będzie realizował program profilaktyki chorób kręgosłupa i otyłości?
Mając na uwadze niestabilność gwarantowanych świadczeń (m.in. dostępność do poradni wad postawy) mam nadzieję, że Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej wystąpił w konkursie na finansowanie programu na kolejne lata, gdyż o takiej możliwości była mowa już w roku 2018.
Reasumując  - opisane działania to modelowy przykład, że można zrealizować program profilaktyczny ze środków miasta Płocka, a jak tylko pojawiła się szansa skorzystać ze środków unijnych . Mam nadzieję,  że z takich możliwości PZOZ nadal będzie korzystał.
Zdaję sobie sprawę, że wynik postępowania konkursowego może nie być tak optymistyczny jak ostatnio, w związku z powyższym proszę o wzięcie takiej okoliczności pod uwagę przy planowaniu długofalowych programów profilaktycznych  przez UMP .
Wnioski, ewentualne źródła finansowania: ---
Informacje o dotychczasowych próbach i sposobach załatwienia interpelacji: ------


Daria Domosławska
drukuj
   getacro  Pobierz program do otwierania dokumentów w formacie PDF

 

   
 

tytuł: 
Daria Magdalena Domosławska / 2019-02-21 / 209
data publikacji: 
piątek, 22 lutego 2019, godz. 11:53
ostatnia zmiana: 
piątek, 22 lutego 2019, godz. 11:53 -> historia zmian  (0)
nadzór nad treścią: 
osoba publikująca: 
Agnieszka Kopera
ilość wyświetleń: 
66 490 688

Stopka