Płock, 13 listopada 2019 r.
Anna Derlukiewicz
Radna Rady Miasta Płocka
INTERPELACJA
Przedmiot, temat interpelacji: Wprowadzenie mobilnych Bransoletek Życia.
Uzasadnienie:
Zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia programu polegającego na zakupie mobilnych urządzeń Bransoletek Życia dla Seniorów wraz z uruchomieniem całodobowej zdalnej opieki medycznej.
Wodoodporne Bransoletki Życia wyposażone są w czujnik tętna, moduł GPS oraz przycisk SOS, które umożliwiają monitorowanie stanu zdrowia i szybką reakcję w przypadku zagrożenia życia pacjentów. Bransoletka posiada również przycisk odbierania i kończenia rozmowy. Urządzenia te są łatwe w obsłudze. Kiedy pacjent poczuje się źle, może w każdej chwili nacisnąć alarmowy „Przycisk SOS”, który automatycznie wykonuje połączenie telefoniczne do wyznaczonego Centrum Zdalnej Opieki Medycznej, gdzie całodobowo przez siedem dni w tygodniu wykwalifikowani specjaliści monitorują dane medyczne i w każdej chwili są gotowi wezwać pomoc. Dodatkowo w przypadkach, gdy pacjent nie może samodzielnie skorzystać z systemu powiadamiania o zagrożeniu, możliwe jest zlokalizowanie jego położenia i skierowanie do niego odpowiednich służb.
Jeśli poziom naładowania baterii w urządzeniu jest niebezpiecznie niski, Bransoletka Życia automatycznie wysyła taką informację do Centrum Teleopieki i personel medyczny przypomni pacjentowi o naładowaniu opaski.
Taka forma Opieki Senioralnej, której częścią jest Bransoletka Życia została wprowadzona w takich miastach jak np. Warszawa, Poznań, Toruń, Tychy, Tarnów Podgórny, Milanówek, Głuszyca, Jedliny-Zdrój. Rozwiązanie to pozwala bowiem na zapewnienie odpowiedniej opieki nad seniorami, pacjentami czy osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej.
Bransoletki Życia są urządzeniami o długim cyklu życia i mogą być również używane przez wiele osób. Można je zresetować i przekazać kolejnym potrzebującym.
W/w usługa daje poczucie bezpieczeństwa zarówno Seniorowi, jak i jego najbliższym, którzy na co dzień z nim nie przebywaj. Pozwala nie tylko monitować podstawowe czynności życiowe i zdarzenia alarmowe, upadek czy opuszczenie bezpiecznej lokalizacji, ale też daje możliwość komunikowania się z Centrum Teleopieki.
Samorządy, które decydują się na zakup urządzeń i usługi teleopieki realnie poprawiają ich bezpieczeństwo oraz podnoszą ich jakość życia.
Anna Derlukiewicz
/-/
 Pobierz program do otwierania dokumentów w formacie PDF |
|