Strona Główna Instrukcja biuletynu Statystyki Kontakt Redakcja biuletynu Historia zmian www.bip.gov.pl Urząd Miasta Płocka
 
Główne menu
Rada Miasta
 
epuap


Kliknij aby zobaczyć certyfikat Kliknij aby zobaczyć certyfikat


 

Zenon Sylwester Wiśniewski
Nr 840

Płock, 19.09.2004 r.

INTERPELACJA

Temat: W sprawie planowanej prywatyzacji spółki gminnej Wodociągi Płockie.

Uzasadnienie: W Polsce zostały sprywatyzowane już wodociągi w Tarnowskich Górach, Gdańsku, Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej i Poznaniu. Gdańsk i Tarnowskie Góry prywatyzując wodociągi, przygotowują rozwiązania pozwalające im na skorzystanie z unijnych funduszy. W Polsce tak zastosowany model będzie pierwszym w kraju, podobne projekty są już realizowane w Czechach.

Do tej pory sprywatyzowane przedsiębiorstwa wodociągowe nie  mogły skorzystać  z funduszy ISPA na rozwój infrastruktury miejskiej. Podobnie jest w przypadku funduszy spójności –gdy infrastruktura jest własnością  prywatną a nie miejską, unijne pieniądze się nie należą.

 Gdańsk sprywatyzował przedsiębiorstwo wodociągowe, gdzie 51 % objęła francuska grupa w spółce SAUR Neptun Gdańsk (SNG). SNG podpisała umowę z miastem na zarządzanie siecią wodociągową przez 30 lat.

 By korzystać z funduszy unijnych Gdańsk powołał niedawno odrębną firmę Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna, do której przekaże majątek wart ok. 1 mld. zł. Spółka podpisze następnie wieloletnią umowę dzierżawy (na 18 lat) z SNG, który będzie miastu przekazywał corocznie opłatę eksploatacyjną.
 Takie rozwiązanie pozwoli Gdańskowi na skorzystanie z unijnych funduszy na inwestycje, a także na odzyskanie podatku VAT. W przypadku zainwestowani  np. 100 mln zł będzie  to 22 mln zł.

 W tworzeniu projektu inwestycyjnego miastu doradza Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Inny przykład to Tarnowskie Góry gdzie Rada Miasta podjęła uchwałę o rozbudowie sieci wodociągowej i budowie nowej oczyszczalni ścieków. Projekt wart ok. 1000 mln zł zatwierdził NFOŚiGW. W Przedsiębiorstwie wodociągów i Kanalizacji 64 %  udziałów ma inna firma, dlatego nowe inwestycje przeprowadzi miasto. Powstały majątek będzie potem zarządzany przez PWiK w zamian za   dywidendę dla miasta. Łączny rachunek ekonomiczny nie uzasadnia powołania oddzielnej miejskiej spółki. Koszty jej funkcjonowania byłyby większe, niż korzyści ze zwrotu VAT.

 Podobne rozwiązanie zastosowano już w Czeskim Pilznie.
A może w Płocku spróbować podobnej prywatyzacji która pomoże uzyskać pieniądze z unii na modernizację starych i budowę nowych wodociągów jak i oczyszczalni ścieków.

Proszę w odpowiedzi na interpelację ustosunkować się do ww. przykładów oraz podać co planuje zrealizować Prezydent przy prywatyzacji spółki Wodociągi Płockie.

/-/ Zenon Sylwester Wiśniewski

 
drukuj
   getacro  Pobierz program do otwierania dokumentów w formacie PDF

 

   
 

tytuł: 
Zenon Sylwester Wiśniewski / 2004-09-21 / 840
data publikacji: 
piątek, 24 września 2004, godz. 09:18
ostatnia zmiana: 
piątek, 24 września 2004, godz. 09:18 -> historia zmian  (0)
nadzór nad treścią: 
osoba publikująca: 
Konrad Kozłowski
ilość wyświetleń: 
66 490 620

Stopka