Strona Główna Instrukcja biuletynu Statystyki Kontakt Redakcja biuletynu Historia zmian www.bip.gov.pl Urząd Miasta Płocka
 
Główne menu
Rada Miasta
 
epuap


Kliknij aby zobaczyć certyfikat Kliknij aby zobaczyć certyfikat


 

Radna Rady  Miasta Płocka:                                                               22.07.2019 r.
Daria Magdalena Domosławska                   


INTERPELACJA


Przedmiot, temat interpelacji :
Rozważenie wprowadzenia i finansowania „Programu profilaktycznych badań genetycznych dla osób z grupy ryzyka zachorowania na nowotwór zawierającego m.in przeprowadzenie testu podstawowego genetycznego zwiększonego ryzyka nowotworów” dla mieszkańców Płocka  w ramach działań profilaktycznych prowadzonych przez Miasto Płock. 


Uzasadnienie interpelacji:
Problem zachorowalności, umieralności na nowotwory w Płocku jest tematem bardzo istotnym dla płocczan .  Z badań epidemiologicznych wiadomo, że w zależno­ści od typu 5% do 15% nowotworów ma podłoże rodzin­ne.                            

W Polsce powstała sieć poradni genetycznych. Większość z nich oferuje testy genetyczne, zazwyczaj oceniające status w zakresie jednego lub kilku genów pre­dyspozycji do zachorowania na nowotwory złośliwe. Warto byłoby stworzyć w Płocku wzorcową poradnię genetyczną, która  oprócz badań genetycznych przekazywałaby kompleksową informację o ryzyku zachorowania i obejmowałaby nadzorem onkologicznym nosicieli zmutowanych genów i ich rodziny. Zdaję sobie sprawę, że taki  idealny model jest trudny do zrealizowania m.in. ze względu na braki genetyków klinicznych i psychoonkologów w naszym systemie opieki zdrowotnej. Należy pamiętać również, że takie działania nie leżą w kompetencjach samorządu a w kompetencjach Ministerstwa Zdrowia.
Jednak mając na uwadze fakt, długich kolejek w ramach NFZ do poradni genetycznych dla osób obciążonych ryzykiem genetycznym powstania nowotworu, prowadzonych rozmów, podpisywanych listów intencyjnych, rozmów z PKN Orlen w sprawie objęcia płocczan szczególną opieką ze względu na zachorowalność i umieralność  z powodu nowotworów uważam , że  warto byłoby rozważyć finansowanie przez Miasto Płock lub PKN Orlen „Programu profilaktycznych badań genetycznych dla osób z grupy ryzyka zachorowania na nowotwór zawierającego m.in przeprowadzenie testu podstawowego genetycznego zwiększonego ryzyka nowotworów”. Takie działania bezwzględnie powinny bazować  na doświadczeniu i profesjonalizmie klinicznych placówek onkologicznych , które  objęłyby opieką płocczan.

Proszę o informacje czy jest możliwe podjęcie działań przez Miasto Płock w poruszonym temacie,  czy program działań przedstawiony przez PKN Orlen obejmuje tego typu działania?
Wnioski, ewentualne źródła finansowania:
-----------------------
Załączniki:
Brak
Informacje o dotychczasowych próbach i sposobach załatwienia interpelacji:
Brak informacji


                                Daria Domosławska
drukuj
   getacro  Pobierz program do otwierania dokumentów w formacie PDF

 

   
 

tytuł: 
Daria Magdalena Domosławska / 2019-07-24 / 525
data publikacji: 
czwartek, 25 lipca 2019, godz. 09:46
ostatnia zmiana: 
czwartek, 25 lipca 2019, godz. 09:46 -> historia zmian  (0)
nadzór nad treścią: 
osoba publikująca: 
Agnieszka Kopera
ilość wyświetleń: 
66 490 529

Stopka